Szymon Bujalski o zmianach klimatu oddziałujących na gospodarkę

W Onecie artykuł Szymona Bujalskiego pt. „Widmo upadku rolnictwa unosi się w powietrzu. Oto czterej jeźdźcy Apokalipsy”.

Szczególnie ważne i zasługujące na przytoczenie tu wydają mi się konkrety dotyczące Polski:

Choć zima i wczesna wiosna były względnie mokre, w Polsce susza rolnicza też jest już znaczna. Pod koniec maja Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał, że niedobór wody odbił się na czterech uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych.

W przypadku zbóż jarych susza rolnicza dotknęła aż 1025 gmin, czyli ponad 40 proc. ze wszystkich gmin w Polsce. Straty w plonach monitorowanych upraw oszacowano na przynajmniej 20 proc. (w porównaniu do „przeciętnych” wieloletnich warunkach pogodowych).

Jak wskazują wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2022 r., przeciętna wartość plonów traconych co roku w wyniku susz wynosi 6,5 miliarda złotych.

Przytaczam cytat i polecam cały artykuł, bo jest to kolejne źródło wiedzy o tym, że katastrofa klimatyczna nie jest czymś, co „kiedyś”, „być może”, „jak przekonują naukowcy”, „według prognoz”, „w niektórych częściach świata”, itd. Tylko już dziś i tutaj.

Podziel się swoimi dumkami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *