Ochrona Ziemi przed zniszczeniem jest naszą podstawową ludzką potrzebą i powinnością. By to było możliwe, byśmy zdolni byli do powstrzymania chciwości, podstawowo ważne jest, by choć na chwilę zatrzymać się. By przez chwilę pobyć ze sobą – z sobą samymi, ze sobą nawzajem, ze światem, którego jesteśmy częścią. Byśmy powstrzymali się w walce o dobra, racje, słowa i koncepcje i doświadczyli, że jesteśmy częścią Wszechświata. Nie jego panami i nie jego właścicielami.
Nie jesteśmy istotowo różni od reszty istnienia: ani od innych ludzi, choćby byli naszymi adwersarzami, ani od innych istnień świata nazywanych Naturą czy Przyrodą. W ogniu walki nie dajemy sobie szansy, by podobieństwo, tożsamość dostrzec i poczuć. Zatrzymajmy się więc. To propozycja zatrzymania ognia emocji i walki na rzecz doświadczania istnienia. Współistnienia. Dotknięcia pełni, która przecież obecna jest w nas w każdej chwili.

Nasza propozycja nie jest ani przeciwstawna, ani konkurencyjna wobec różnorodnych wysiłków. Odnosimy się z najwyższym szacunkiem do pracy naukowców, do odwagi działaczy gotowych ryzykować własną wygodę, a często zdrowie i życie, by w aktach obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwstawiać się destrukcji planety. Do pracy działaczy i edukatorów poszerzających powszechną świadomość problemu. Determinacji grupy światłych polityków. Dla ochrony życia Ziemi niezbędne są różne działania. Jesteśmy przekonani, że nasze jest komplementarne i stanowi dla pozostałych właściwe oparcie.

„Cisza dla klimatu” otwarta i dostępna jest dla wszystkich ludzi, niezależnie od religii, od formy ich aktywności, także i niezależnie od ich poglądów. Nie jest naszym celem, by zgromadzić wielką liczbę ludzi, choć bardzo chcielibyśmy zapewnić taką przestrzeń wszystkim. Może któregoś dnia na arteriach Warszawy usiądzie nieprzeliczony szpaler ludzi i na pół godziny zamilknie by z cieszyć się istnieniem – wspólnym z ptakami, ludźmi, powietrzem, roślinami i zwierzętami. Najważniejsza jest dla nas jakość tej przestrzeni. Doświadczanie głębi własnego istnienia, tożsamego z wszelkim istnieniem jest dotykaniem niewyczerpanego źródła siły i spokoju.

w imieniu organizatorów – Przemko Radwański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *